Obecnie niemal na każdym kroku podkreśla się, jak ważna dla naszego zdrowia, codziennego komfortu, samopoczucia, wyglądu oraz rezultatów, o które walczymy – jest zdrowa, pełnowartościowa i urozmaicona dieta. Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy – i to prawda! W momencie kiedy myślimy o sporcie poważnie, dbamy o sylwetkę, chcemy zachować dobre zdrowie i równowagę, sposób odżywiania powinien stanowić jeden z trzech głównych filarów, na których oparta jest nasza codzienność. Równie ważny element stanowi psychika, jej niezachwiana i w pełni zrównoważona forma.

Warto zaznaczyć, że zarówno słowo „dieta”, jak i „psychika”, nie kojarzą się zbyt pozytywnie, głównie ze względu na ich medialny i nieco zniekształcony obraz, na którym jawią nam się one jako coś złego, jako niezdrowe ograniczenie, które czegoś nas pozbawia. Nic bardziej mylnego! Czas rozpocząć nową, lepszą i niezwykle efektywną drogę po Twój sukces i Twoje marzenia, których nikt nie będzie w stanie Ci odebrać. Najpierw jednak, musisz uświadomić sobie znaczenie zarówno żywienia, jak i dobrze ułożonej psychiki oraz poznać prawdziwe znaczenia i wartości tych pojęć.

 

Żywienie – dieta to nie katorga!

Z czym kojarzy Ci się dieta? Zgaduję, że pierwsze co przyszło Ci na myśl to odchudzanie, ograniczenia, męki, niemożność sięgnięcia po ulubione potrawy,  odrzucenie (bardzo często samego siebie), kompleksy. Otóż, musisz wiedzieć, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, płci i pochodzenia – posiada swoją własną dietę, albowiem jest to nic innego, jak sposób, w jaki się żywimy. Owszem, swoją dietę, jak najbardziej, możesz redukować lub urozmaicać, w zależności od tego jaki cel chcesz osiągnąć i jakie zapotrzebowanie ma Twój organizm. Nie myśl jednak, że zdrowe odżywianie odbierze Ci radość z życia i sprawi, że staniesz się nieszczęśliwy. W momencie kiedy Twoje nastawienie jest, z góry, negatywne i nie chcesz żadnych zmian, oprócz tych związanych, tylko i wyłącznie z treningiem, nie osiągniesz żadnych zadawalających efektów, możesz jedynie spowodować bardzo negatywne w skutkach zmiany dla Twojego organizmu.

Zauważ, jak wiele możliwości i wyborów, stawia przed Tobą współczesny świat. Po pierwsze masz nieograniczony dostęp do zdrowych i nieprzetworzonych produktów (owoce, warzywa, pieczywo, kasze, makarony etc.), nienasyconych tłuszczy (orzechy, nasiona, pestki, olej kokosowy, masło kokosowe, awokado, olej słonecznikowy etc.), najlepszej jakości białka (drób, ryby, suplementy diety), różnego rodzaju zamienników cukrów prostych (ksylitol, syrop z Agawy, Melasa, cukier trzcinowy, miód pszczeli itp.). Po drugie, zdrowa wcale nie oznacza – zła i niesmaczna, wręcz przeciwnie! Obecnie na blogach, mediach społecznościowych, w książkach i poradnikach – znajdziesz mnóstwo zdrowych przepisów, które zdecydowanie Ci nie zaszkodzą, a stanowią doskonałe odwzorowanie Twoich ulubionych dań oraz deserów. Spróbuj i przekonaj się, że Twoje zdanie może ulec zmianie, że niegdyś zakorzenione stereotypy, mogą zniknąć bezpowrotnie i możesz zawalczyć o siebie, a przy okazji odkryć nowe pasje, zainteresowania.

 

Psychika

Mam wrażenie, że zdrowie psychiczne wciąż jest tematem tabu – czymś, czego należy się wstydzić, o czym nie należy mówić – w przeciwnym razie, ktoś może pomyśleć o nas źle, odebrać negatywnie. Zaraz, zaraz! W przypadku uprawiania jakiegokolwiek rodzaju sportu, równowaga oraz komfort psychofizyczny są bardzo ważne, o ile nie najważniejsze. Tylko i wyłącznie dzięki dobremu myśleniu i braku negatywnych bodźców, które pchają nas w dół i nie pozwalają pracować, możemy otworzyć się na świat, ludzi oraz na zmiany, których pragniemy. Nasz stan psychiczny powoduje albo bardzo pozytywne, albo niezwykle negatywne skutki! Warto o tym pamiętać.

W momencie kiedy nasza psychika jest zrównoważona, jesteśmy spokojni, wyciszeni, posiadamy energię oraz motywację, jesteśmy pewni siebie, myślimy pozytywnie i nie zrażają nas małe potknięcie, które zdarzają się przecież każdemu. Natomiast kiedy nasz stan psychiczny jest zły, niestety może się to pogłębiać i powodować zaburzenia psychiczne, bezsenność, brak motywacji, rozdrażnienie, izolację, rezygnację, a nawet depresję. Dlatego pamiętaj – musisz zadbać, przede wszystkim, o swój komfort psychiczny i musisz być w pełni przekonany, o tym, że potrafisz panować nie tylko nad swoim ciałem, ale również emocjami. To, co osiągasz i to, czego chcesz – musi pokrywać się z tym, co robisz na co dzień i jakie kroki podejmujesz, aby spełnić swoje marzenia, zrealizować założone cele, wprowadzić w życie plany, poprawić zdrowie organizmu. Nie warto więc zamykać się na porażki i niepowodzenia, pomimo tego, że wcale nie są one łatwe do zaakceptowania oraz proste do przyjęcia.

Sport, nauczył mnie bardzo wielu rzeczy – dał mi, przede wszystkim, niezwykle ugruntowany kodeks moralny i wykształcił charakter. Pokazał, że bycie fighterem, wcale nie wyklucza mówienia o swoich emocjach, obawach, lękach, wcale nie wyklucza okazywania słabości i przyjęcia pomocnej dłoni. To jest sztuka, do której trzeba dojrzeć, której trzeba się nauczyć i którą należy pojąć. Spróbuj!