Zjawisko oraz potrzeba motywacji towarzyszą nam niemal każdego dnia podczas najróżniejszych czynności. Potrzebujemy bodźca motywacyjnego do wykonywania i realizowania codziennych obowiązków, wymagań względem nas, przypisanych ról. Dzięki motywacji, chcemy i mamy siłę do tworzenia, kreowania, wizualizacji oraz realizacji określonego celu, bez względu na jego rangę. Niewątpliwie, zagadnienie motywacji w sporcie jest kluczowe, a także niezwykle ważne pod wieloma względami, zarówno tymi, które dotyczą sfery fizycznej, jak i tymi, które opierają się o ludzką psychikę. W przypadku uprawiania tak specyficznej dyscypliny sportu, jaką jest strongman, na kwestię motywacyjną (a zatem budulcową) musimy zwrócić szczególną uwagę, głównie ze względu na rodzaj treningu, a także specyfikę struktury tej odmiany aktywności.

Zacznijmy od tego, że każdy człowiek jest inny i stanowi odrębny, indywidualny oraz całkowicie niezależny byt, który stanowi odmienne uwarunkowania i posiada swoje własne predyspozycje, możliwości, a także parametry. Bardzo często sądzimy, że prawdziwy „fighter” nie ma prawa się potknąć, zawahać lub mieć gorszego dnia, niedyspozycji. Myślimy, że tacy ludzie, bez względu na wszystko, zawsze i niezmiennie muszą prezentować najwyższą formę. Tak nie jest. Jesteśmy bowiem tylko ludźmi, którzy posiadają swoje słabości i którym nie wszystko się udaje. Nie zawsze wszystko, czego oczekujemy od życia okazuje się tak idealne, jak oczekiwaliśmy.

 

Jaką rolę odgrywa motywacja?

Motywacja do codziennego treningu, który jest naprawdę bardzo ciężki oraz wymagający, podczas, którego wykorzystywane są wszystkie partie mięśniowe, siła, szybkość oraz wydolność – stanowi kluczowy element sukcesu, nie zawsze bowiem samozaparcie do wysiłku przychodzi nam naturalnie. Motywacja opiera się na wizualizacji, zazwyczaj jest to właśnie wizualizacja celów, mniejszych i większych, które pragniemy osiągnąć, zdobyć lub przekroczyć. Można uznać ją za pewnego rodzaju walkę z samym sobą, z własnym lenistwem, wadami, słabościami – w momencie kiedy wygrywamy, możemy nazwać się zwycięzcami. Motywację możemy określić również jako determinant do tego, aby dany cel osiągnąć w sposób efektowny i trwały, to znaczy – jemy zdrowo i stosujemy suplementację, po to, aby móc dobrze ćwiczyć, widzieć tego efekty oraz zachować przy tym dobre zdrowie i kondycję całego organizmu. Przez całe życie motywujemy się na różne sposoby do wszelakich czynności, po to, aby ich realizacja była dla nas prostsza, bardziej przyjemna. Inni ludzie również mogą stanowić dla nas motywację, nierzadko jest ona większa i bardziej wartościowa. Kiedy zaczynamy obserwować pierwsze efekty i dostrzegamy zachodzące zmiany, uświadamiamy sobie, że to co robimy jest dobre i ma sens, przez co motywujemy się do dalszego, być może bardziej zintensyfikowanego działania oraz pogłębienia zaangażowania.

 

Jak się motywować?

Podstawową zasadą motywacyjną jest wiara w osiągnięcie zamierzonego celu oraz ciężka i systematyczna praca – wysiłek, który doprowadzi nas do spektakularnych rezultatów, albowiem nic nie dzieje się samoistnie. Musimy być przygotowani na to, że napotkamy przeszkody zewnętrzne, czyli takie, które będą objawiały się w postaci innych ludzi, niewierzących w nasz sukces, często z niego szydzących, ściągających nas i nasze marzenia w dół, ale również wewnętrzne, czyli te zakorzenione w nas samych, w naszych psychice oraz myśleniu.

Droga do sukcesu i spełnienia celów nie jest prosta i pozbawiona przeszkód, nie unikniemy gorszych dni i poczucia zmęczenia, czasami będziemy zmuszeni walczyć z własnymi słabościami, lękami, wadami, z lenistwem – z wymówkami. To, że pewnego dnia coś nie wyjdzie, nie oznacza, że cała praca została zaprzepaszczona, takie jest przecież ludzkie życie, niekiedy upadamy, aby powstać silniejszym, bardziej odpornym na wszelkie bodźce i niekorzystne sytuacje. Praca nad samym sobą to jeden z najważniejszych elementów treningu oraz rozwoju psychofizycznego. W momencie kiedy poczujemy, że w pełni kontrolujemy własne ciało i psychikę, a także potrafimy nimi kierować w taki sposób, w jaki tego oczekujemy, będziemy w stanie się realizować.